Do you need to speak to our experts?
This form is protected by reCAPTCHA - the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Checkout using your account
This form is protected by reCAPTCHA - the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Checkout as a new customer
Creating an account has many benefits:
The PDU is fitted with 32A 3 pin (Commando) plug and provides 12 C13 IEC socket power outlets
The 32A Commando plug is more commonly used with industrial units to provide high-powered connections with a max load of up to 8000W for the connected equipment.
A standard 19 inch profile that allows the PDU to be installed in a Data/Comms Cabinets or Flight Case
12 C13 IEC Power socket outlets
32A 3 Pin IP44 Commando Plug
3 meter cable length
19 inch Rack Mount Profile
Max Load: 8000W (32A 250v)
| Product Name | PDU IEC C13 Sockets 12 Way to 32A Commando Power Distribution Unit Horizontal 3m |
|---|---|
| SKU | 011530 |
| Country of Manufacture | China |
| EAN | 5054338115306 |
| MPN | PDU-011530 |
| Ends | Commando (32A) |
| Length | 3m |
| Sockets | IEC (C13) |
| Ways | 12 way |
| RoHS Compliant | Yes |
Do you need to speak to our experts?
This form is protected by reCAPTCHA - the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.