Do you need to speak to our experts?
This form is protected by reCAPTCHA - the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Checkout using your account
This form is protected by reCAPTCHA - the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Checkout as a new customer
Creating an account has many benefits:
This High Quality Low Profile Cat6A network cable is ideal for gigabit and 10 gigabit connections. The FULL COPPER cable allows for speeds of up to 10 Gigabits and its low profile design allows it to be run under floors or carpets easily as the cable is just over 2mm in height.
Cat6A SSTP FLAT Network Cable with molded RJ45 ends only 2.2mm thick and 7.2mm wide.
Cat 6A cables are backwardly compatible with Cat6 & Cat 5E devices
Shielded 4 pairs with each Twisted Pair shielded. Flat Cable so easily routed under carpets and easily hidden. CAT6A 10Gigabit compliant RoHS Compliant
| Product Name | FLAT CAT6A S/STP Shielded 500MHz Ethernet LAN Cable RJ45 5m BLACK |
|---|---|
| SKU | 008257 |
| See All Variations | See All Variations |
| EAN | 5055383482573 |
| MPN | FCA-008257 |
| Colour | Black |
| Ends | RJ45 |
| Ethernet Version | Cat6A |
| Features | Shielded |
| Length | 5m |
| Type | Cable |
| RoHS Compliant | Yes |
Do you need to speak to our experts?
This form is protected by reCAPTCHA - the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.